Tipy(četnost)
Sem vložte podnadpis

Proč, jak a kdy?

ÚKLID BYTOVÉHO DOMU

Bytová družstva, společenství vlastníků, městské části

Pravidelný úklid bytového domu.

1 - 2 týdně

Zametení a vytření podlah, schodišť ve společných prostorách domu, otření parapetů, poštovních schránek a madel zábradlí, otření ohmatků u skleněných výplní vchodových dveří. Úklid kabiny výtahu, vynášení reklamního tisku. Zametení kolem popelnic.

Kontrolní systém kvality úklidu.

1x měsíčně

Otření hydrantů a rozvodných skříní, otření stěn kabiny výtahu, ometení pavučin. Vyčištění rohoží u vstupních dveří, otření soklů podél schodů zametení přístupového chodníku.

Kontrolní systém kvality úklidy.

2x ročně 

Mytí oken včetně rámů & vnitřních a vnějších parapetů, mytí osvětlení ve společných prostorách domu, kompletní mytí zábradlí. Zametení sklepních prostor a ometení pavučin. Kompletní otření hlavních a předělových dveří. Ostatní služby na poptání

Kontrolní systém kvality úklidu.

OSTATNÍ SLUŽBY A ČETNOST DLE DOHODY!

Nabízíme Vám osobní schůzku a cenovou nabídku zcela ZDARMA!

                                                               JEDNORÁZOVÝ ÚKLID

Zajistíme Vám jednorázový úklid například po rekonstrukci, malování, před nastěhováním.

Vyklízení půd, sklepů, bytů a domů, včetně zajištění konteinerů.

Rosah úklidových prací si zvolíte sami.

Nabízíme Vám osobní schůzku a cenovou nabídku zcela ZDAMA!


ÚKLID KANCELÁŘÍ

Zametení, vytření společných prostor budovy. Luxování koberců, otření prachu na kancelářském nábytku, pracovní stoly, skříně a parapety. Otření kuchyňské linky, včetně mytí nádobí. Úklid sociálního zařízení, vynášení odpadkových košů, doplnění hygienických pomůcek.

OSTATNÍ SLUŽBY A ČETNOST DLE DOHODY.

Nabízíme Vám osobní schůzku a cenovou nabídku zcela ZDARMA!


ČIŠTĚNÍ GARÁŽÍ A SKLADŮ

1 - 2x měsíčně

Ometení pavučin, otření hydrantů, rozvodných skříní a hasických přístrojů, zametení jízdní plochy a parkovacích stání. Strojové čištění na mokro, ruční dotření těžko dostupných míst, rohy, kolem sloupů.

2x ročně

Otření garážových vrat.

Otření osvětlovacích těles v prostoru garáží.


VERTIKUTACE

2x ročně pro lepší zdraví a vitalitu Vašeho trávníku

Mnoho z Vás možná toto slovo nikdy neslyšelo. Nebo matně tušíte, že se jedná o jakýsi "proces" spojený s údržbou trávníku. A přitom vertikutace je jednou z nejúčinnějších možností, jak dát trávníku "nadýchat" čerstvého vzduchu, aby se mohl lépe zahušťovat, byl zdravý a krásný.

Hlavní cíle pro provedení vertikutace je odstranění plsti a provzdušnění vrchní vegetační vrstvy trávníku.

Plsť vytvoří v trávníku i několik centimetrů silnou nepropustnou vrstvu, která má velmi negativní vliv na kvalitu trávníku. Zabraňuje pronikání světla, živin, vzduch a vláhy do půdy a ke kořenovému systému trávníku. To může mít za následek "udušení trávníku".

Vrstva plsti v trávníku způsobuje jeho mělké zakořenění. Mělce kořenící rostliny pak v sušším období špatně příjmají vláhu z půdy, protože kořeny nedosáhnou do hlubšího půdního profilu. To způsobuje vysychání trávníku, což vede k žloutnutí trávníku, špatnému stavu, oslabení nebo ztrátě vitality. Oslabený trávník pak snadněji napadají houbové choroby a plísně. Vyschlá místa zase rychleji zarůstají plevelem a mechem.

Kdy provádět vertikutaci?

Ideální je trávník provzdušnit dvakrát ročně - na jaře a na podzim. U více namáhaných ploch ji lze provádět i častěji, vždy podle momentálního stavu ošetřované plochy. Ideální jarní dobou na provzdušnění je duben až polovina května, v případě brzkého jara můžeme začít už na konci března. Podzimní vertikutace se pak obvykle provádí od konce srpna až do závěru září / října opět podle aktuálního počasí a stavu trávníku.


MULČOVÁNÍ

Mulčování je stále oblíbenější způsob údržby nepravidelně sečených travních ploch. Jedná se o ekologickou likvidaci trávy a plevele. 

Princip spočívá v tom, že při správném systému sečení speciálně tvarovaný nůž rozemele travní porost na drobné kousky, které zůstanou ležet na pozemku a tím odpadá starost kam s travním odpadem.

Pálení tohoto odpadu je přísně zakázáno a odvoz na skládky zabírá spoustu času a stojí peníze. Při mulčovaní neudržovaných ploch, kde roste plevel, nálety a podobný odpad, dochází při pravidelném a správném systému mulčování již během krátké doby k rekultivaci pozemku. 

Kdy provádět?
Kdy provádět?

ZÁVLAHA TRÁVNÍKU 

Voda je základ života

Trávník potřebuje dostatek vody především díky vysokému odpařování. Doporučené množství vody je v rozmezí 2 - 6 litrů na 1 m2 DENNĚ. 

Nejvhodnější doba? Časné ranní hodiny!

V této době je totiž nejmenší rozdíl teploty závlahové vody a rostlin, tím dochází k omezení neproduktivního výparu. Při zavlažování za vysokých teplot dochází nejen až k 50% výparu závlahové vody, ale chladná závlahová voda může trávníku způsobit teplotní šok, který vede k jeho poškození. 

Doporučená frekvence zavlažování trávníků se bude měnit spolu s jejich stářím. U nově zakládaných trávníků je důležité v prvních několika týdnech po výsevu volit relativně časté zavlažování s malou dávkou vody, třeba i několikrát denně v intervalech 4-6 hodin a v suchých dnech i třeba po 3-4 hodinách. Důvodem je fakt, že nově založený trávník nemá ještě dostatečně vyvinutý kořenový systém a mladý trávník není tedy schopen zadržovat příliš velké množství vody. 

Platí tedy pravidlo, zavlažovat málo ale často. V opačném případě může dojít k odplavování travního semene spolu se zeminou. V prvních týdnech stačí udržovat vlhkost jen v několika centimetrech zeminy na povrchu. 

Jiná je ovšem situace po několika týdnech od výsevu. Pokud je již po první seči a kořenový systém trávníku již zesílil (po 5 - 8 týdnech), je vhodné snížit frekvenci závlahy nejprve na jeden cyklus denně a později (po 2 - 4 měsících) již bude postačovat závlaha jen 2 - 3x týdně. Vydatnost zavlažování má být u déle založeného trávníku taková, aby půda pod trávníkem byla dostatečně vlhká alespoň do hloubky 8-12 cm, tedy až do míst kam zasahují kořeny trav.


MYTÍ OKEN

A nejen to!Mytí oken, skleněných výloh, vitrín či dveří provádíme také včetně dalšího příslušenství, tedy včetně rámů, klik a také vnitřních a vnějších parapetů. Pro naši práci používáme kvalitní čistící prostředky, příslušné profesionální stěrky a rozmýváky na okna značky UNGER.

Mytí oken provádíme pro byty, rodinné domy, bytové a panelové domy, kanceláře nebo pro menší či větší firmy. 

Jak často?

Doporučení či speciální tip jak často okna umývat bohužel neexistuje. Záleží tedy pouze na Vás a Vašem úsudku. V průměru však umyjeme okna v naší domácnosti alespoň 2 - 4x za rok

Nabízíme Vám osobní schůzku a cenovou nabídku zcela ZDARMA!

MALOVÁNÍ

Malujte pravidelně každých 2-5 let!

Mnoho lidí vidí v malování pokojů pouze estetickou stránku. Malování však neslouží pouze k radosti z pohledu na nový interiér, ale malovat bychom měli především kvůli hygieně a celkové čistotě domácnosti. Ve staré malbě se drží bakterie, prach a další nečistoty. Malovat by se mělo také kvůli častým plísním, které se objevují zejména v koupelně a jejichž výpary působí negativně na naše zdraví. Nepříjemný zápach způsobuje vznik alergií a astmatu, poškozuje sliznici dýchacích cest, dráždí oči i pokožku a může vést k závažným onemocněním.

Pravidelné malování pokojů je důležité, zejména pokud máte doma děti či domácího mazlíčka. V takovém případě doporučujeme malovat pravidelně každé 2 roky. 


ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ A ČALOUNĚNÍ

Myslete i na své zdraví!

Čištění koberců a čalounění má dva hlavní významy - estetický a zdravotní. Většina lidí se zaměřuje spíše na význam estetický, jakožto nutnost koberec vyčistit, když se nám zdá viditelně "špinavý". Ovšem ikdyž tomu tak není, neznamená to, že se v něm neskrývají škodlivé bakterie. 

Možná jste nevěděli, že centimetr čtvereční koberce obsahuje až 200.000 mikroorganismů, což je 4.000x více, než je například na záchodovém prkýnku. Tyto mikroorganismy vznikají díky přítomnosti kožních buněk, nápojů a jídla, prachu, pylů a dalším nečistotám, které se usazují v koberci.

Nečistoty se mohou dostat do vnitřního prostředí našich domů také zavlečením z obuvi, oblečení, z domácích zvířat nebo infiltrací okny a dveřmi. Klasické vysávání napomáhá zbavit koberce i čalounění pouze hrubých nečistot. K odstranění všech hluboko usazených nečistot a prachových částic je však nutné důkladné odstraňování, ať už pravidelným suchým vysáváním, nebo občasným hloubkovým čištěním mokrou (extrakční) metodou.

Koberec oproti tzv. tvrdým podlahám (dřevo, kámen, PVC apod.) slouží jako tzv. "lapač" prachových částic. Ponechává si je ve svém vlasu a tím výrazně omezuje víření prachu v ovzduší interiéru (můžeme říct, že mu vlastně prospívá), ovšem jen do chvíle, než se naplní jeho kapacita. Tu udává výška, hustota vlasu ale i materiál, který je dle svých vlastností schopen více či méně udržet různé typy prachových částic.

Nedostatečně udržovaný interiér vytváří podmínky pro nežádoucí společníky zdravého lidského organismu. V oblasti koberců, čalounění a matrací je asi nejtypičtějším představitelem "nežádoucích společníků" roztoč.

Čištění koberce doporučujeme provádět MINIMÁLNĚ 1x ročně. Pokud máte doma děti, domácí mazlíčky nebo jsou Vaše prostory více frekventované, doporučujeme čistit alespoň 2-3x ročně. 


SEKÁNÍ TRAVNÍCH PLOCH

Krásný trávník je ozdoba zahrady

K časově nejnáročnější péči patří pravidelné sekání trávníku. Pokud chcete Vašemu trávníku dopřát to nejlepší, sekejte častěji, po kratších délkách. Při odseknutí větší délky totiž dojde k oslabení porostu a trávník nedosáhne požadované kvality. Jak často budeme trávník sekat, záleží na konkrétních klimatických podmínkách, ale chceme-li mít optimální porost vysoký 4 cm, budeme sekat tehdy, dosáhne-li trávník výšky 6 cm. Samozřejmě závisí také na účelu trávníku, jeho stáří a další. Jak jsme již zmiňovali v článku výše, součástí komplexní péče o trávníky je také vertikutace. 


Trávník nesekáme pouze z estetického hlediska ... 

Sekání trávě především zabraňuje růst do výše a to prospívá jejímu odnožování (růst do šířky). Také se oslabují plevele, kterým se v trávníku nikdy úplně neubráníme. Jedinou účinnou ochranou je použití herbicidních přípravků. Vhodnou dobou pro ošetření je druhá polovina dubna a květen, kdy mají plevele již dostatečnou listovou plochu, ale ještě se plně nerozvinuly.

Jak a kdy? 

Sekat se začíná zhruba v druhé polovině března a sekačku můžete uložit ke spánku až v pozdním podzimu. Sekáme vždy jen o třetinu výšky trávníku, nejvíce o dvě třetiny - mohlo by dojít ke stresu trav, neboť trávě odseknete zelené části rostliny. Pokud se Vám stane, že trávník přeroste, je lepší posekat trávník poprvé na vyšší střih a za 3 dny na normální výšku. Optimální výška seku je 3 - 6 cm a pohybuje se také podle druhu trav. 

Nikdy nesekáme větší plochy strunovou sekačkou, neudržíme jednotnou výšku střihu. Jen u nových trávníků, kdy je potřeba ostrý střih, můžeme prvních pár sekání provést strunovou sekačkou, nebo kosou.

Co s posekanou trávou?

Nejvhodnější volbou je kompostování. Nesmí se ale shromažďovat do tlustých vrstev, tráva plesniví a pomalu se rozkládá. Proces rozkládání můžete urychlit střídavým vrstvováním se zeminou nebo minerálním substrátem. Posekaná tráva se dá také využít jako mulčovací materiál, který zabraňuje nadměrnému vypařování a prorůstání plevele (kolem stromů, pod keři).


TRAVNÍ KOBEREC


SEKÁNÍ


Ideální je sekání za sucha kvalitní čistou (vymytou) sekačkou s ostrým břitem, nebo nožem. Je nutné dodržovat hygienu trávníku - posekanou hmotu co nejlépe sbírat, aby se omezilo plstnatění trávníku.

První sekání by mělo proběhnout po 8 - 14 dnech od pokládky. Na požadovanou výšku se trávník seče postupně. Maximální zkrácení trávníku při seči by mělo být o 1/3 výšky trávníku. V případě postupného snižování výšky seče (přerostlý trávník) je vhodné sekat každý druhý den. 

ZAVLAŽOVÁNÍ

Nově položený travní koberec se musí okamžitě po pokládce zavlažit dávkou 15-20 litrů na 1 m2 a tuto zálivku opakovat už v menších dávkách (řádně zavlažený koberec začíná po opatrném nášlapu "čvachtat") 1-3x denně v závislosti na počasí a to po dobu dvou týdnů

Po této době můžete přejít na jednodenní důkladnou zálivku nejlépe v časných ranních hodinách.

Při posuzování doby závlahy je třeba brát velký zřetel také na propustnost zeminy. Velmi tvrdé a udupané plochy jsou nepropustné a voda se tak nedostává ke kořenům. Objednejte si nezávaznou schůzku zcela zdarma!